خودکار خوب

تا حالا فکر کردید چه خودکاری خوبه؟

یا نه، تا حالا فکر کردین یه خودکار پررنگ و روون چه طور باید باشه؟

می دونم که این مشکل خیلی از ماهاست. چیزی که کمتر بهش توجه کردیم و شاید هیچ وقت به اون توجه نکرده باشیم!

همون طور که می دونین، میزان رنگ مداد ها با عددی که روش نوشته شده سنجیده می شه. که طبق این میزان مداد های خیلی نرم رو مداد های طراحی می گیم. یعنی مداد هایی که روی کاغذ ایست ندارن و به راحتی می رقصند.

اما در مورد خودکار چطور؟

اگر دقت کنید، روی بدنه ی خودکار ها، یه عدد نوشته شده. (مثل 420 برای استدلر)

این عدد در اصل میزان غلظت جوهر خودکار شما رو نشون می ده. یعنی به شما می گه این خودکار تا چه اندازه راحت و یه دست و روون می نویسه. یعنی چی؟

غلظت مولار یا مولاریته رایج ترین معیار غلطته*  و بیانگر مقدار ماده ی حل شونده بر حسب مول در لیتر محلوله. وقتی بر روی خودکار مثلا عدد 530 مولار درج شده، یعنی در هر یک لیتر جوهر خودکار 530 مول جوهر خالص وجود داره.

غالبا در بین خودکار ها، وجود غلظت های 420-430 مولار رایجه. که خودکار های زیاد مرغوبی نیستن. درسته که به نظر میاد غلظت بالایی دارن و در نتیجه خوب می نویسن، اما به نسبت ناخالصی زیادی هم دارن و اصطکاک زیادی با کاغذ ایجاد می کنن.  در برابر، خودکار هایی هم هستن که تقریبا بهترین مولاریته رو دارن. خودکار های 818 مولار به دلیل اینکه ناخالصی به مراتب کمتری دارن، می تونن خیلی عالی کار کنن.

موقع خریدن یادت باشه حتما مولاریته اش رو نگاه کنی. یادت باشه خودکار های یه کارخونه به شکل های مختلف ، غلظت های متفاوتی دارن. خیلی از خودکار هایی که لوله خودکارشون قشنگه، کمبود مولاریته دارن. شکل زیبا بیانگر مولاریته ی بالا نیست.

اینبار دقت کن!

*430 M                                         , 818 M

 پ.ن: وقتی روز جمعه ازت می خوان بری مدرسه، نباید توقع داشته باشن حواست به درس باشه! گاهی پیش میاد سر هندسه حواس آدم پرت شه خب!  

** باز بگید شیمی به درد نمی خوره!

*** بد ترین چیز پیش اینه که بچه ها فکر می کنن با خالی کردن دور و برت همه چیز درست می شه. در حالیکه بودن و تنها نبودن بهترین چیز دنیاست!

/ 8 نظر / 49 بازدید
k'hv

سلام. چه نکته جالبی. گاهی دونستن يه نکته کوتاه ميتونه خيلی لذت بخش باشه ممنون

هديه

درود .من به خاطر پی بردن به اين همه نکته لوس بهت تبريک ميگم .شاد باشی و موفق .بدرود

Moeen

عجـــــب!خانوم مهندس يه سوال فني داشتم: رو خودكار من نوشته 0.7mm! اين يعني چي؟؟؟:دي/ هرچي گشتم مولاريته نداشت به خدا!

navyd

داری کم کم فشارم می دی که يه مطلب فيزيکی بنويسم!

رضا

چه جالب! پست مفيد به اين ميگن ها!

Moeen

مجيد خودكشي كرد؟! فكر نكنم. من مي‌گم كشتنش! راستش كل داستان رو واسه اين نوشتم كه آخرش سياوش خودكشي كنه. كلا دوست دارم آخر داستان ناجور تموم شده. بدون توجه به عباس معروفي!

چه فرقی میکنه؟ مندسن

یک کلمه! خوبه.

کله پوک

خیییییییلییی باحاال بود. !!:)